Якими бувають електричні котли: перелік основних різновидів
Класифікація електрокотлів складна, але у практичному аспекті цікаві лише деякі параметри.
Котел твердопаливний від компанії Фенікс — це найкращий вибір для опалення будинку чи промислового приміщення.
Специфіка кріплення
- Настінний котел. Обладнання має компактність і зручність монтажу, але має обмеження за потужністю. Купується для встановлення у квартирах, невеликих приватних будинках, побутівках, гаражах, на дачах.
- Підлогові моделі. Основна відмінність – у підвищеній потужності. Забезпечують обігрів значних площ, але мають вищу ціну.
Особливості ел/живлення
- Однофазні. Ці котли не відрізняються високою продуктивністю, але добре підходять для будинків, квартир, дачних будівель. Доцільно монтувати там, де є проблеми із приєднанням до трифазної мережі 220В.
- Трифазні. Назва свідчить про обмеження застосування такого опалювального обладнання, пов’язаного з електроживленням. Для квартири чи дачного будинку – не варіант. Плюсом даного різновиду котлів є їхня підвищена потужність. Хороший вибір для заміського будинку, виробничої, адміністративної та іншої будівлі.
- Універсальні котли. Незважаючи на їхню підвищену ціну, вони є оптимальним вибором для будь-якого власника нерухомості. Універсальність підключення до трифазних та однофазних мереж розширює сферу застосування обладнання. Важлива деталь для власників, які мешкають у районах інтенсивної забудови – там, де підстанція вже «не тягне». При сильному перекос фаз (що є справою повсякденною) можна вибрати варіант харчування 220/1 ф.
Кількість систем, що підключаються
- Одноконтурні котли. Бюджетні моделі, що забезпечують лише обігрів будівлі.
- Двоконтурні моделі. Здатні опалювати приміщення та готувати гарячу воду.
- Особливості використання обладнання
Переваги
- Компактність та зручність розміщення. У цьому плані котли універсальні – в будинку чи квартирі, не має значення.
- Безшумність у роботі (за винятком потужних індукційних моделей).
- Не потребує поповнення запасів палива та його складування.
- Спрощений монтаж. Істотним плюсом електричних котлів є відсутність необхідності монтажу димоходу. Для них не доведеться шукати місця під котельню.
- Моделі цієї групи безпечніші за аналоги інших типів. Це пояснюється відсутністю горіння. В результаті виключається ймовірність займання котла та вибухонебезпечності, характерної для газового обладнання.
- Чистота у будинку. Електричний котел – це відсутність сажі, вугільного пилу, бруду та інших факторів, що супроводжуються експлуатацією котельного обладнання будь-якого типу.
- Екологічність. Поява запахів та токсичних викидів виключена.
Недоліки
- Залежність від напруги живлення. За наявності у домоволодінні резервного джерела живлення, проблема повністю нівелюється.
- Високі тарифи на електроенергію. Тут також є низка рішень, що дозволяють знизити експлуатаційні витрати.
- Прийде прокладати окремий кабель, і включати в схему живлення захисні пристрої (диференціальний автомат або комплект АВ + ПЗВ).
- Електричні котли потужністю понад 7 кВт доцільно підключати до лінії 380/3 ф.
- Складнощі з приєднанням. Потрібно домагатися у постачальника послуг збільшення ліміту на ел/енергію. Але якщо електричний котел є єдиним варіантом опалення, перешкод не буде. Також є можливість зниження тарифу.
Рекомендації щодо вибору та розрахунок потужності
Деякі особливості котлів вже розглянуті. Але є низка моментів, що заслуговують на увагу.
- Комплектація. Деякі моделі мають вбудовані розширювальні баки, циркуляційні насоси, досконалі блоки автоматики. Коштують вони дорожче за «прості» аналоги, і часто виникають сумніви в доцільності такого вибору. Купівля даних приладів роздрібним способом коштуватиме солідні фінансові витрати. В цьому випадку покупка електричного котла в розширеній комплектації буде вигіднішою. При виборі даного обладнання не доведеться шукати місце для встановлення додаткових пристроїв та займатися його монтажем. До того ж, виникнуть проблеми з придбанням елементів схеми – їх ще потрібно грамотно підібрати за характеристиками.
- Перспектива. Підвищення комфортності – аспект важливий. Потрібно з’ясувати можливість підключення до електрокотла зовнішніх приладів: кімнатного терморегулятора та автоматики мікроклімату, тижневого програматора, GSM-модуля (що дозволяє дистанційно керувати процесами – з гаджета, ПК). Якщо в початковій комплектації такі блоки відсутні, є сенс замовити їх.
Розрахунок потужності
Тут бажана консультація спеціаліста. Щоб визначити цю характеристику електричного котла, потрібно врахувати низку факторів:
- специфіка використання: основний тепловий чи додатковий генератор (резервний);
- розташування будинку на території: закритість іншими об’єктами, у низині або на височини;
- особливості клімату: середньорічні температури, троянда вітрів, вологість;
- рівень теплових втрат будівлі: сумарна площа отворів, ступінь утеплення будинку та матеріал його стін, стан покрівлі;
- схема опалення.
Для двоконтурного котла розрахункова потужність підвищуєтся на 20–25%.
Енергоспоживання обладнання
Це відзначається як мінус електричних котлів. Наскільки вірним є таке твердження? Опалювальні прилади ніколи не працюють на повну потужність цілий сезон. У цьому неважко переконатися, поглянувши на інфографіку.
Пікове енергоспоживання спостерігається за дуже низьких температур на вулиці. Це відбувається відносно короткий проміжок часу від сили пару тижнів. В іншому ж ел/котел працює «напівсили» (0,5 потужності). Якщо його номінальна потужність 7 кВт, то середньому за сезон він споживає близько 3,5 кВт/год. А в добре утепленому будинку, при грамотно розрахованій і змонтованій схемі опалення, і того менше.